Wycieczki szkolnego koła regionalnego

Wycieczka do Łodzi - Biała Fabryka (maj 2013)

W środę 8 maja 2013 r. uczniowie z koła historycznego i regionalnego, pod opieką Marzeny Wlazłowicz-Pietras i Agnieszki Krajewskiej-Daszkiewicz postanowili zwiedzić Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Młodzież z klas IV-VI wzięła udział w lekcji muzealnej pt: „Historia Łodzi przemysłowej”, w trakcie której zapoznawała się z przestrzennym rozwojem miasta i dziejami łódzkiego przemysłu włókienniczego. W Skansenie Architektury Drewnianej uczestnicy wycieczki podziwiali wnętrze izby warsztatowej z I poł. XIX w. oraz wnętrze mieszkań robotniczych okresu międzywojennego (robotnika niewykwalifikowanego - mieszkanie biedniejsze oraz majstra - mieszkanie zamożniejsze). Ostatnim punktem programu była wizyta w pierwszym w Europie Środkowej interaktywnym muzeum włókiennictwa mieszczącym się w dawnym budynku Kotłowni, usytuowanym na dziedzińcu wewnętrznym dawnej fabryki Ludwika Geyera. Tam powitał nas jej dawny właściciel, który zaprosił nas do podjęcia pracy w fabryce. Duże wrażenie na zwiedzających wywarły maszyna parowa, żakard oraz selfaktor, ożywione dzięki nowoczesnym technologiom. Pobyt w muzeum uatrakcyjniły liczne multimedialne gry, zabawy i quizy. Uczniowie mieli możliwość ułożyć gobelin z puzzli, wyhaftować wzór na serwetce czy zaprojektować własne tkaniny, aby następnie móc się nimi pochwalić na specjalnym stole dotykowym. Miłośnicy pocztówek mogli na pamiątkę pobytu w muzeum, wysłać swoim bliskim wirtualną pocztówkę z własnym zdjęciem na tle Białej Fabryki.  Wycieczka bardzo nam się podobała. Pogoda, podobnie jak humory dopisywały. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do zwiedzania muzeum, w którym każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie.

Zobacz zdjęcia z wycieczki !