start  |  mail  |  szko³a

Strona g³ówna

Ko³o regionalne

Wycieczki szkolnego ko³a regionalnego

Wycieczka do £odzi - Ksiê¿y M³yn (listopad 2013)

We wtorek 12 listopada 2013 r. ko³o regionalne i historyczne pod opiek± opiekunów p. Marzeny Wlaz³owicz-Pietras i p. Agnieszki Krajewskiej-Daszkiewicz wziê³o udzia³ w wycieczce do £odzi zorganizowanej przez Fundacjê Edukacji i Rozwoju Spo³eczeñstwa Obywatelskiego oraz Fundacjê Instytut Dzia³añ Twórczych w ramach projektu „Historie u Fabrykanta”. Wycieczka by³a nagrod± za zajêcie I miejsca w konkursie plastycznym. Celem wyjazdu by³o poznanie zabytków Ksiê¿ego M³yna. Wycieczkê rozpoczêli¶my od przypomnienia sobie filmowych tradycji £odzi, czyli od ³ódzkiej filmówki, która mie¶ci siê w dawnym pa³acu Oskara Kona. Dzisiaj w jego gabinecie urzêduje rektor PWSFTViT. Studiowali tutaj tacy znani re¿yserzy jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kie¶lowski, czy Roman Polañski. Kolejnym punktem zwiedzania by³y Beczki Grohmana - zabytkowe wej¶cie do tkalni ³ódzkiego fabrykanta Ludwika Grohmana, które jest jednym z symboli £odzi przemys³owej. Podziwiali¶my równie¿ skromny dom ojca ³ódzkiego fabrykanta Traugotta Grohmana oraz willê jego syna, która by³a jedn± z pierwszych luksusowych rezydencji w £odzi. Uczestnicy wycieczki zwiedzili równie¿ pierwsze w Europie ¦rodkowej interaktywne muzeum w³ókiennictwa mieszcz±ce siê w dawnym budynku Kot³owni, usytuowanym na dziedziñcu wewnêtrznym dawnej fabryki Ludwika Geyera. Du¿e wra¿enie na zwiedzaj±cych wywar³y maszyna parowa, ¿akard oraz selfaktor, o¿ywione dziêki nowoczesnym technologiom. Na zakoñczenie spotkania uczniowie zwiedzili jedyne w Polsce muzeum dedykowane sztuce filmu – Muzeum Kinematografii, mieszcz±ce siê w dawnym pa³acu króla ³ódzkiej bawe³ny Karola Scheiblera. W zabytkowych salach podziwiali¶my stare urz±dzenia do projekcji filmów, plakaty filmowe, czy zabytkowy fotoplastykon. Do Aleksandrowa powrócili¶my z pe³nymi brzuszkami oraz g³owami wype³nionymi ciekawymi wiadomo¶ciami o naszym regionie. Zapraszamy do obejrzenia zdjêæ z wycieczki na stronie biblioteki szkolnej.

Zobacz zdjêcia z wycieczki !

opracowanie 2013 © Marzena Wlaz³owicz-Pietras