Janusz Korczak - obrońca praw dzieci

W 2012 roku obchodziliśmy 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i setną rocznicę założenia przez niego Domu Sierot w Warszawie. Dlatego 2012 rok ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka. W naszej szkole tę niezwykłą postać wielkiego przyjaciela dzieci postanowili przybliżyć członkowie koła regionalnego w składzie: Jakub Pietrasik, Adrian Magnussen, Katarzyna Pietrzak, Zuzanna Górska, Izabela Grzelczyk, Karolina Bielecka, Karolina Kozanecka, Kacper Woźniak, Marcin Radziejewski oraz gościnnie Dominik Przychodniak, Kamila Kędzia i Ewa Sowińska. Program artystyczny przygotowany pod opieką p.p. Wioletty Nolbrzak-Sibilskiej i Marzeny Wlazłowicz-Pietras składał się z siedmiu scenek, których myślą przewodnią była postać Janusza Korczaka.

Nie zabrakło również wątku odnoszącego się do współczesnych - czasami trudnych relacji dorosły - dziecko. Spotkanie zakończyła prezentacja multimedialna poświęcona lekarzowi, autorowi wielu książek dla dzieci i dorosłych, ale przede wszystkim wspaniałemu wychowawcy, który ze swoimi podopiecznymi z Domu Sierot pozostał do końca, ginąc z nimi w obozie zagłady w Treblince. Trafnie współcześni przypisują Staremu Doktorowi tytuł Obrońcy Praw Dziecka. Jego myśli, idee, jego cele ocalały i większość z nich zrealizowano w Konwencji Praw Dziecka.

Szkolnym obchodom Roku Korczakowskiego towarzyszyły dwa konkursy: informatyczny dla klas IV-VI oraz plastyczny adresowany do uczniów klas I-III.

Uczniowie nagrodzeni w konkursie plastycznym: Oliwia Rogowska, Weronika Ławniczak, Anna Szymczak, Martyna Majchrzycka, Adam Cieślak, Ilona Zdziechowicz, Nadia Durska, Oliwia Ścibisz, Oliwia Dębowska, Szymon Wdowiak.

Uczniowie nagrodzeni w konkursie informatycznym: Ola Ziętera, Kasia Góralska, Zuzia Skiera, Kuba Drożdżyński, Ala Forysiak, Przemek Pawlina, Milena Kleczewska, Natalia Florek, Marek Trybuła, Filip Jackowski.

Zobacz prezentację: Janusz Korczak - obrońca praw dzieci